Arkusz wydawniczy i jego cena

Skład kwartalnika medycznego tabele

Arkusz wydawniczy – czym jest i jak się go liczy?

Osoby wkraczające w świat publikacji wydawniczych z pewnością spotkały się z terminem arkusz wydawniczy. Warto zapoznać się z jego definicją, gdyż stanowi on w tej branży absolutną podstawę. Jest to nic innego, jak jednostka obliczeniowa, którą wykorzystuje się w celu określenia objętości treści publikacji, zarówno pod względem zawartości tekstowej, jak i graficznej. W arkusz wydawniczy zalicza się wkład autora bądź tłumacza – jest to tak zwany arkusz autorski, lecz nie można pominąć także pozostałego materiału, za który odpowiada redakcja i nie pochodzi od samego autora. W tę drugą kategorią wliczyć można recenzje, komentarze, indeksy, bibliografie i tym podobne treści.

Jak obliczać arkusz wydawniczy?

Arkusz wydawniczy jako jednostka wynosić może:

  • 40 000 znaków wraz ze spacjami,
  • 700 linijek poezji,
  • 30 dm2 ilustracji (w tę kategorię wlicza się także m.in. wzory matematyczne i chemiczne, diagramy, zapisy nutowe, napisy ozdobne, ogłoszenia tekstowo-graficzne),
  • 800 wierszy obliczeniowych.

Rzecz jasna, w obliczaniu arkusza wydawniczego pod uwagę trzeba wziąć liczne niuanse, które mogą pojawić się przy tworzeniu tekstu. Strony metrykalne, strony tytułowe, obwoluty i okładki liczone są jako 500 znaków, o ile ich faktyczna objętość nie przekracza tej granicy. Pagina bieżąca z kolei równoważna jest połowie wiersza, a pagina żywa jego całości. Warto wspomnieć także o tym, że ilustracje otoczone tekstem obliczane są na podstawie najmniejszego, mieszczącego się w nich prostokąta.

Arkusz wydawniczy – cennik składu DTP

  • Cena za skład książki i wprowadzenie korekty arkusza wydawniczego (40 000 znaków ze spacjami) od 40
  • Cena za skład tekstu i wprowadzenie korekty arkusza ze zdjęciami – od 50
  • Cena za skład publikacji i wprowadzenie korekty arkusza ze zdjęciami, wykresami, schematami, tabelami itp. – od 60
  • Projekt okładki – od 90
  • Przygotowanie gotowej okładki do druku 30-50
  • Korekta tekstu – cena dwóch korekt to 110 zł netto za arkusz wydawniczy
1 komentuj
  1. Анна
    Анна says:

    Tekst o wyzszym stopniu trudnosci, dodatkowo zawierajacy przypisy, wypunktowanie czy niewielka ilosc ilustracji to koszt od 80,00 zl netto za 1 arkusz wydawniczy + VAT 23% (120 zl z obrobka graficzna). Cena wzrasta wraz z iloscia materialow dodatkowych w postaci graficznej i moze liczyc nawet 140 zl netto za 1 arkusz wydawniczy (250 zl z obrobka). Za tekst naukowy z przypisami, wypunktowaniami, tabelami oraz ilustracjami niewymagajacymi dodatkowej obrobki nalezy liczyc sie z kosztem od 110,00 zl netto  za 1 arkusz wydawniczy (200 zl z obrobka graficzna).

Komentarze wyłączone