Co powinien zawierać projekt makiety czasopisma?

Optymalnie skonstruowana gazeta czy czasopismo, powinna aktywnie wspierać sprzedaż prasy i innych produktów czytelniczych, a klientowi zapewniać to czego klient najbardziej chce, czyli przejrzystej zawartości tekstu, zachowania odpowiedniej estetyki, merytorycznej treści oraz względnej manewrowości w poruszaniu się po tekście. Sprawdź naszą ofertę projektowania magazynów.

Zespół redakcyjny – przygotowanie makiety

Z pewnością dużo zależy od samego zespołu redakcyjnego oraz osób zespołem zarządzających. Z zasady, jeśli zespół redakcyjny zdaje sobie sprawę z tego, czego chce, jest w stanie po prostu lepiej przygotować makietę. Należy odpowiednio manewrować między rozwojem treści oraz formy, aby powstał tekst który zachowuje swój cel, a do tego jest chętnie czytany. Bez włożenia należytego wysiłku, nawet najciekawszy temat może zostać kompletnie zmarnowany. Dlatego więc, powinno się najlepiej jak to tylko możliwe, współpracować z redakcją.

Wykonanie layoutu – krok po kroku

Przechodząc do sedna, makieta (inaczej layout) to plan układu graficznego poszczególnych kolumn czasopisma, książki lub innego druku. Twórcom makiety powinno więc zależeć na zaprojektowaniu jak najlepszej makiety. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności należy dokonać odpowiednich ustawień dokumentu, takich jak ilość stron, ich wielkość i marginesy.

Następną czynnością jaką koniecznie trzeba wykonać, jest stworzenie siatki. Siatka pomaga zachować spójność makiety i tworzy szkielet dla rozmieszczenia treści. To właśnie siatka przede wszystkim zapewnia makiecie profesjonalny wygląd. W tym kroku ustala się głównie wielkość i ilość kolumn.

Kolejną czynnością jest ustawienie tła. W zależności od czasopisma wybieramy biel, kolor wiodący, bądź ustawiamy zdjęcie w tle.

Po tej czynności należy stworzyć podstawowy tekst, który znajdzie się już w samym czasopiśmie, kiedy będzie gotowe. Dobieramy krój fonta do charakteru czasopisma, zwłaszcza widoczność nagłówków ma znaczenie. Aby tekst dobrze wyglądał, należy  jeszcze zająć się siatkami linii bazowych. Następnie trzeba ustawić podstawowy styl akapitu i wyrównać tekst. Aby wykonać dobrą pracę, projekt makiety czasopisma powinien jeszcze zawierać odpowiedni podział słów, tak żeby wypełnić luki, justowanie, aby odstępy między słowami nie były ani zbyt małe, ani zbyt duże, kolor tekstu, kolumny tekstowe, nagłówek oraz ustawienia nagłówka. Na sam koniec pozostaje wyrównać margines optyczny.

W ten właśnie sposób tworzy się stronę o ładnej typografii i dobrym wykorzystaniu pustej przestrzeni. Z początku wydawać się może to skomplikowane, ale wcale takie nie jest.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 7 =