IDML InDesign – czyli problem z kompatybilnością rozwiązany
Dla wszystkich zajmujących się składem DTP problemem są pojawiające się nowe wersje programów i brak kompatybilności.
Nie wszyscy chcą kupować nowe wersje programów, często zmiany są kosmetyczne, cena to kilka tysięcy, a częstotliwość wypuszczania nowych wersji to nieraz 1 rok. O ile Corel od samego początku rozwiązał prosto – można nowszy dokument zapisać we wcześniejszej wersji, to InDesign na samym początku nie oferował takiego rozwiązania. Zapewne by zmusić wszystkich do kupowania nowych wersji.
Obecnie wprowadzono już rozwiązanie umożliwiające poradzenie sobie z tym problemem – zapis do pliku InDesign Markup Language (IDML). Jak to działa?
1. Otwieramy dokument i klikamy ->Plik ->Zapisz (CS6) lub ->Plik ->Eksportuj (C5 i Cs 5.5)
2. Wybieramy format IDML
3. Zapisujemy
Aby otworzyć w starszej wersji wystarczy dwukrotne kliknięcie na pliku.
Co ciekawe, aby otworzyć w InDesign 3, wersję 5, musimy posiadać wersję z numerem 4. Umożliwia ona otwarcie .idmla zapisanego z „piątki”, a następnie zapis do idmla otwieranego w „trójce”.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!