Lubisz pisać? Masz grupę osób, które chciały by coś pokazać i przedstawić siebie w gazecie? Wpadłeś na pomysł pracy jako dziennikarz ? Uwielbiasz swoje miejsce zamieszkania, i chcesz aby jego mieszkańcy mieli ciągły dostęp do najnowszych newsów z dzielnicy? To świetna sprawa, tylko ile kosztuje taka gazeta?

Po 1 – musisz mieć działalność gospodarczą, aby zacząć. Wiąże się to z niemałymi kosztami takimi jak opłacenie ZUS, składek zdrowotnych itd.

Po 2 – sam nie dasz rady – musisz mieć osoby do pomocy: najważniejsza jest osoba od pozyskiwania reklam, przydadzą się dziennikarze z doświadczeniem i znajomością tematów lokalnych, jeśli nie umiesz przygotowywać makiet do składu i rozplanować materiału gazety – przyda się redaktor naczelny. W rzeczywistości są sytuacje, że jedna dwie osoby, z doświadczeniem mogą połączyć te umiejętności i przez

Po 3 – Skład i druk – tutaj sprawa jest prosta najlepiej zlecić to firmie zajmującej się składem. Koszt składu strony gazety waha się od 25 do 60 zł netto i jest zależny od liczby artykułów na stronie, od liczby reklam i projektów reklam. Czytaj więcej o składzie gazet.

KOSZTY DRUKU – przykładowe kalkulacje

Stałe elementy kalkulacji:

  • Druk rolowy gazetowy
  • Format 289×380
  • Papier gazetowy standard 45g
  • Pełny kolor 4/4

Zmienne elementy:

  1. Nakład: 2000 egz, 12 stron = 750 zł netto + vat
  2. Nakład 5000, 12 stron = 1280 zł netto + vat

DOTACJE

Słyszałeś o dotacjach? Warto się przejść do Urzędu Pracy i sprawdzić, czy można składać wnioski na dofinansowania do działalności gospodarczej. Dobrze napisany biznesplan i realistycznie wykazane koszty mogą pozwolić na uzyskanie pieniędzy. Taki zastrzyk gotówki, może pomóc w zatrudnieniu pracowników i opłaceniu ich pensji, a także w wyposażeniu biura. Dobrym pomysłem jest zwrócenie się do lokalnych urzędów samorządowych: Rady Dzielnicy, Rady Miasta, burmistrza, prezydenta, wójta. Za dofinansowanie można im udostępnić miejsce w gazecie na ich teksty.

REKLAMY

Podstawowym problemem dla właścicieli małych gazet lokalnych jest oczywiście zapewnienie finansowania. Decydując się na gazetę lokalną, zapewne wiemy, że największy zysk będziemy uzyskiwać z reklam, które umieszczą u nas firmy. Warto więc to przemyśleć i zrobić np. dodatek w danym tygodniu gdzie będą zawarte dodatkowe strony z reklamami. Nie powinno się z tym przesadzać, bo potencjalni odbiorcy chcą przeczytać wartościową treść, a nie dowiadywać się co akurat jest w promocji.

W pierwszej kolejności warto zwrócić się do dużych centrów handlowych, lokalnych atrakcji: Parków Wodnych, Term, czy Lunaparków. Można też pozyskiwać lokalne firmy, sprzedawać ogłoszenia drobne.

Lokalna gazeta czyli lokalne problemy

To coś co zainteresuje wszystkich czytelników. Zapadł się chodnik na którejś z ulic? W sobotę po 22 było nieciekawe zdarzenie z udziałem nietrzeźwego kierowcy? O wszystkim musisz wiedzieć i ciekawie to opisywać, a na pewno zyskasz odbiorców i koszt gazety się obniży. Im więcej czytelników – tym nakład musi być większy. A im większe zlecenie dla drukarni, tym większy rabat można uzyskać.

Promocja gazety

Wydawanie gazety powinno się wiązać z poszerzaniem grona odbiorców – tutaj pomogą Facebook, Instagram – na których warto publikować ciekawe newsy lokalne. Promować można się poprzez patronaty nad lokalnymi wydarzeniami, banery, spotkania i imprezy.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *