Na czym polega praca operatora/grafika DTP?

Ewydanie - rozkładówka

Tak wygląda praca grafika DTPAktualnie, wszystkie gazety i czasopisma są przygotowywane komputerowo. Operator DTP jest odpowiedzialny za skład i przygotowanie do druku. Nie jest to praca łatwa i wymaga konkretnego wykształcenia, ale zapotrzebowanie na operatorów DTP jest duże. Pomimo stresu, który odczuwają pracownicy, branża jest bardzo rozwojowa i łatwa o awans. Ale od początku.

Jak zostać operatorem DTP

Przyda się wszystko co związane z grafiką i komputerami. Technikum grafiki i poligrafii cyfrowej lub informatyczne będzie zaletą. Ukończona szkoła wyższa z kierunkiem takim jak, na przykład grafika komputer i DTP to przepustka do pracy w zawodzie. Ukończone studia dają pracodawcy informacje, że masz odpowiednie kwalifikacje i umiejętności do pracy w zawodzie. Oczywiście, brak studiów kierunków to nie koniec, równie dobrze możemy wybrać się na szkolenia dotyczące operatora DTP lub techniki druku. Taki kurs zapewni nam większe szanse na uzyskanie dobrej pracy. Samouki również mają szanse na zatrudnienie, ale w tym przypadku zazwyczaj trzeba wykazać swoją wiedzę na stażu w firmie.

Obowiązki operatora DTP

Przede wszystkim, operator odpowiedzialny jest za pracę nad tekstem, a oprócz tego nad projektami graficznymi i elementami grafiki. Jego praca ma na celu połączenie tekstu i grafiki, tak żeby wszystko razem tworzyło dobrą kompozycję. Zadaniem operatora jest łamanie tekstu, czyli tworzenie kolumn. Musi wykonać taką korektę, żeby tekst wyglądał estetycznie, a nie stracił pierwotnego sensu. Dobry operator potrafi pracować w wielu programach do projektowania, takich jak Adobe InDesign, Photoshop, Ilustrator czy Corel Draw. Na twojej głowie jest określenie formatu strony, marginesów i spadów. DTP-owiec tworzy w swojej głowie projekty, które potrafi szybki i sprawnie zrealizować pomimo presji czasu.

Poligrafia

Operator DTP powinien znać się na poligrafii. Warto poświęcić trochę czasu na doszkolenie się w tej dziedzinie przed rozpoczęciem pracy jak DTP-owiec.  W skrócie, poligrafia to ogół czynności związanych z technologiami i procesami wytwarzania druku. Projektując materiały, które będą później powielane metodami poligraficznymi warto wiedzieć jak to się dzieje. Z czasem i zdobyciem doświadczenia w DTP będzie mogli zarządzać pracą w drukarni i sterować urządzeniami poligraficznymi.

Czy warto zostać operatorem DTP?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. DTP wymaga od nas dużego nakłady pracy, własnej wiedzy, umiejętności posługiwania się programami graficznymi i projektowymi. Nauczenie się tego wszystkiego wymaga wiele chęci i wolnego czasu. Z drugiej strony jednak, patrząc na to jak dynamicznie rozwija się branża warto spróbować. Na brak miejsc pracy i perspektyw rozwoju nie można narzekać. Ostateczną decyzje musimy jednak podjąć sami.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *