Skład i łamanie gazet cena

Skład gazet – zasady

sklad lamanie gazet fotoSkład gazet wymaga oprócz doskonałej znajomości programów DTP do składu, dużej kreatywności – częste kłopoty z nadmiarem bądź niedoborem tekstu, wielością artykułów, zdjęć i reklam sprawiają, że stronę układa się jak puzzle. Podstawą jest idealna komunikacja z klientem pozwalająca nie tracić czasu na szukanie materiałów i odpowiednia organizacja i struktura katalogów. Zaczynamy oczywiście od odpowiedniego layoutu gazety, który pozwoli umieszczać na prowadnicach (gridach) reklamy i teksty. Układ typograficzny i krój czcionki dostosowujemy do czytelnika, przygotowujemy zdjęcia do druku pamiętając o odpowiednich sterownikach pod druk gazetowy. Ten częsty błąd u wielu niedoświadczonych łamaczy powoduje, że zdjęcia w druku wychodzą za ciemne.

Oprócz standardowego składu artykułów i newsów gazetowych:

 • przygotowujemy szablony i wstawiamy strony z programem telewizyjnym
 • opracowujemy krzyżówki, infografiki i autoreklamy

Praca przy gazecie wymaga często również szybkości w łamaniu stron z powodu krótkich terminów (zwłaszcza dzienniki) od momentu dosłania tekstu do wysłania pdfa do druku. Staramy się elastycznie dopasować godziny pracy pod redaktorów i drukarnię. Zapytaj o wycenę.

Odpowiednie przesyłanie materiałów i ich umieszczanie skraca czas pracy przy gazecie – dysponujemy własnym FTP, który udostępniamy klientom by mogli wysyłać zdjęcia i teksty. Dysponujemy najnowszym oprogramowaniem: pakietem Adobe CS 5.5, Corelem X4, drukarką i skanerem do zdjęć. Nasza siedziba to Kraków, ale wykonujemy również skład dla wielu firm w całej Polskiej.

Łamanie gazet – projektowanie layoutu

By urozmaicić kompozycję gazety dodajemy infografiki, wycinamy zdjęcia, dodajemy kolorowe tinty pod tekst, czy stosujemy różne rodzaje tytułów i śródtytułów. Oczywiście najładniejsze efekty daje umiejętny dobór, ułożenie zdjęć. Oprócz składu tekstu oferujemy projekty reklam wykonywane dla reklamodawców, wszystkie przesyłane, gotowe reklamy sprawdzamy pod kątem druku. Całość budowy strony i kolorystyki jest dostosowana do tematyki wydawnictwa – inaczej powinny wyglądać magazyn który jest informatorem, inaczej: bulwarówka, gazetka reklamowa, czy pismo dla prawników.

Korekta gazet

Ważną częścią składu gazety jest korekta – dostosowujemy się do klienta dając mu wybór wprowadzania korekty: telefonicznie, w pdf, na wydrukach czy nawet poprzez wklejanie pojedynczych zdań na skype czy gg. Sprawdź naszą ofertę korekty tekstu.

Skład gazet cennik

 • skład gazety 10–65 zł netto za stronę (w zależności od ilości przygotowywanych reklam i ilości stron)

Jeśli szukasz oferty i cennika składu czasopism – odwiedź tą podstronę.

Skład i łamanie gazety krok po kroku

 1. Zanim rozpoczniemy składanie gazety musimy przygotować layout stron. Musi się to odbyć w porozumieniu z drukarnią i spełniać warunki techniczne – zwłaszcza format i marginesy.
 2. Kolejna rzecz do dobór odpowiednich czcionek do tekstu – wyraźnych, ale jednocześnie odpowiednio drobnych by na stronie mieściła się jak największa liczba znaków. Wyraziste tytuły przyciągające wzrok są konieczne. Często przy DTP gazety używamy również wyróżników w postaci leadów, wyimków
 3. Całość dopełnia projekt winiety i pagin powiązany kolorystycznie z layoutem periodyku
 4. Skład strony rozpoczynamy od ułożenia reklam, dobrą praktyką jest przygotowywanie makiet (szpigla) przez redakcję
 5. Po otrzymaniu tekstów i zdjęć do pisma układamy je na stronie pamiętając, że najważniejsze tematy umieszczamy od góry i od lewej strony. Wielkość tytułów również powinna maleć od góry do dołu. Strony powinny być łamane różnorodnie bez zachowania tego samego szablonu.
 6. Po przygotowaniu strony, wysyłamy pdf do klienta bądź korektorki do korekty
 7. Po naniesieniu poprawek, czas na przygotowanie do druku gazety
 8. Przy zdjęciach maksymalne nasycenie kolorów nie powinno być większe niż 240%. Rozdzielczość dla zdjęć: kolor 220 dpi, b&w 170 dpi. W reklamach sprawdzamy przede wszystkim czy czarny tekstu to 100k (nie może być wieloskładnikowy)
 9. Przygotowujemy do druku na optymalnych ustawieniach PDF composite (kompatybilny z PDF 1.3)

Skład gazet portfolio

 

2 komentarze

 1. Składam swoją gazetę – Kropka u Pawła już 3 lata. Zawsze jest zrobiona na czas, mimo że często wydajemy ją w niedzielę, dodatkowo wrzuca jeszcze wersje elektroniczne na stronę www.

 2. Współpracujemy z Grafpą już 2,5 roku i jesteśmy bardzo zadowoleni. Rzetelni, profesjonalni i terminowi! A w tej branży to rzadkość 🙂 Polecamy, szczególnie przy składzie gazet!

Dodaj opinię