WordPress tworzenie strony krok po kroku
System CMS WordPress jest jednym z najlepszych sposobów na stworzenie własnej strony internetowej, na której będziemy oferowali nasze usługi lub produkty. Samo stworzenie strony nie wydaje się trudnym zadaniem, ale należy pamiętać o kilku zasadach.
Domena oraz hosting
Pierwszym elementem, który wymaga naszej uwagi, jest zakup domeny oraz hostingu. Domena to inaczej element adresu DNS, który kieruje nas pod określoną stronę. To właśnie dzięki domenie możemy wejść na naszą ulubioną stronę poprzez wpisanie jej adresu w pasek URL w przeglądarce. Hosting to inaczej przestrzeń na serwerze, na której będzie umieszczona nasza witryna. To właśnie dzięki takiemu miejscu nasza witryna ma prawo bytu w Internecie. Warto pamiętać, aby zarówno domenę oraz hosting kupić u zaufanych dostawców. Powinni się charakteryzować nie tylko atrakcyjną ceną, ale również niską awaryjnością.
Instalacja WordPressa
Po zakupie domeny i hostingu, przyszła pora na instalacje systemu WordPress, który będzie naszym panelem dowodzenia. Aby zainstalować WordPress na naszym hostingu, należy wgrać pliki systemowe WordPressa poprzez FTP. Następnie musimy stworzyć odpowiednią bazę danych, która będzie przechowywała wszelkie informacje związane z naszą witryną. Bazę danych można stworzyć bezpośrednio w panelu hostingu. Koniecznie należy zapamiętać dane dostępowe do bazy, gdyż będą one potrzebne do instalacji WordPressa. Po uruchomieniu bazy danych można rozpocząć instalację CMS WordPress. W pasku przeglądarki powinniśmy wpisać adres „naszadomena.pl/wp-admin”, który powinien przenieść nas do instalatora. Następnie należy postępować z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie. W tym miejscu należy również podać dane dostępowe do naszej bazy. Po udanej instalacji będziemy mogli zalogować się do naszego panelu administracyjnego. Od tego momentu witryna będzie już widoczna w sieci!
Wybór odpowiedniego motywu
Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest instalacja motywu. Jest to, inaczej mówiąc szablon, który będzie wyświetlony dla użytkownika. Warto zadbać, aby wyglądała on jak najbardziej profesjonalnie. W tym momencie możemy korzystać z dwóch rodzajów szablonów: darmowych oraz płatnych. Darmowe szablony są oczywiście bardzo dobre dla początkujących, gdyż nie wymagają od nas nie tylko pieniędzy, ale również zaawansowanej wiedzy. Musimy się jednak liczyć z tym, że nie są to motywy o zaawansowanych funkcjonalnościach, a szansa, że znajdziemy podobną witrynę do naszej, jest stosunkowo duża.
Za płatne motywy musimy zapłacić od kilku do kilkudziesięciu dolarów. Charakteryzują się one wieloma funkcjonalnościami, które będziemy mogli wdrażać na witrynie. Ponadto płatne motywy są rzadszym wyborem, więc mamy sporą szansę, że wygląd naszej witryny będzie uniwersalny.
Jak zainstalować motyw WordPress? Jest to bardzo proste. Wystarczy wejść w sekcję Motywy (zakładka „Wygląd”) i tam wgrać odpowiednie pliki motywu. Następnie instalator zrobi wszystko za nas.
Instalacja potrzebnych wtyczek
Na samym końcu warto zadbać o instalacje wtyczek, które znacząco poprawią działanie naszej witryny. Wtyczki, które powinniśmy zainstalować na samym początku:
- wtyczki bezpieczeństwa – WordFence Security, All in One WP Security & Firewall;
- wtyczki SEO – Yoast SEO;
- wtyczki do komentowania artykułów – Disqus;
- wtyczki do marketingu – Simple Like Page Plugin, Ninja Forms;
- wtyczki do ecommerce – WooCommerce.
Oczywiście bardzo dużo zależy od typu witryny, który prowadzimy. Jeżeli w zamyśle chcemy prowadzić bloga, nie ma potrzeba instalowania wtyczek do sprzedaży produktów jak np. WooCommerce. Istnieje jedna bardzo ważna zasada: Im mniej wtyczek, tym lepiej. Każda wtyczka jest obciążeniem dla naszego serwisu, dlatego warto przed instalacją każdej z nich upewnić się, że jest ona nam w 100% potrzebna. Instalacje wtyczek dokonuje się w zakładce „Wtyczki”.
Po zaliczeniu wszystkich poprzednich punktów nasza strona będzie gotowa! Od tego momentu będziemy mogli bezpiecznie publikować nasze treści, które będą docierały do grona nowych odbiorców naszego bloga lub sklepu internetowego.
Opracowanie:
Grafpa – Tworzenie stron WordPress
Spoko artykuł, takie streszczenie w pigułce. Super, że poddajecie przykłady przydatnych wtyczek, a co z motywami? Czy możecie polecić jakiś motyw, na którym się łatwo pracuje (z wykorzystaniem elementora – przeciąganie funkcji), który jest typową stroną z jednym produktem (książką), tzn jest kompatybilny z woocomerce, ale oprócz produktu jest też jego szczegółowy opis w kilku segmentach? Taki trochę landing page, ale na wp :)
Jeżeli chodzi o motyw z wykorzystaniem elementora, który również jest kompatybilny z woocomerce to według mnie najlepszym jest „Astra”.